Turunç Beldesi

Marmaris’in popüler tatil beldelerinden birisi olan Turunç tatil ve gezi rehberi sayfamızda, Turunç’ta gezilecek yerler, aktiviteler, plajlar, yeme içme, gece hayatı, alışveriş, ulaşım ve konaklama imkanları hakkında özet bilgileri bulabilir, Turunç’un nasıl bir yer olduğunu görebilirsiniz.

Turunç, Marmaris‘in hemen yanı başında çok güzel bir koya sahip sahil beldesi konumunda. İçmeler‘den sonra en popüler belde. Aynı zamanda Marmaris tatilinizde günübirlik mutlaka görmeniz tavsiye edilen yerlerden de birisi konumunda.

Nasıl bir yer?

Turunç yolunda manzara muhteşem. Ormanlar ve denizi bir arada görebileceğiniz virajlı yolda ilerlemek büyük keyif. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Adından da anlaşılacağı gibi Turunç’ta çok sayıda meyve ve turunç ağaları da bulunmakta. Bölgenin turunç kalitesi mükemmel.

Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç, aynı zamanda mavi tur teknelerinin ve yatların da popüler uğrak noktası. Sahil boyunca demirlermiş pek çok yerli yabancı tekne görmek mümkün. Bölgedeki restoranlar yaz boyunca kalabalık.

Turunç Koyu ve Turunç Halk Plajı mavi bayraklı plaj statüsünde. Yani deniz ve plajlar temiz ve berrak. Turunç Halk Plajı’nın uzunluğu yaklaşık 300 metre ve genişliği ise yaklaşık 10 metre. Yatlar için yat limanı ve gerekli sahil kolaylıkları da mevcut.

Gezilecek Yerler, Aktiviteler

Turunç‘da öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsallarda deniz keyfi sürebilirsiniz. Deniz keyfinin yanında muhteşem doğası, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinde doğa yürüyüşü yapmak çok keyifli. Palamut Tepesi adı verilen bölge doğa yürüyüşü için çok ideal ve manzara muhteşem. Cip Safari turlarının da popüler uğrak noktası aynı zamanda Turunç.

Amos antik kenti Turunç’a 1 saatlik yürüme mesafesinde. Buraya doğa yürüyüşü yaparak antik kent kalıntılarını görmeniz tavsiye edilir.

Turunç’da diğer bir aktivite ise dalış. Sualtı ortamı çok güzel ve berrak. Kayalık alanların ve sualtı mağaralarının çokluğu sebebiyle popüler dalış noktalarından birisi Turunç.

Turunç’da aynı zamanda sahilde su sporları hizmeti veren tesisler de bulunmakta. Burada her türlü donanımı kiralamak ve eğitim almak mümkün.

Turunç’da çevre koylara (Kumlubük, Çiftlik ve Gebekse Koyu) ve plajlara yapılan tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Marmaris’ten olduğu gibi Turunç’tan da Dalyan ve İztuzu Plajı’na günübirlik tekne turları düzenlenmekte. Ayrıca kendiniz de tekne kiralayarak kendi mavi turunuzu yapabilirsiniz.

Turunç, balıkçılık için de ideal. Özellikle Nisan-Ekim ayları arasında balık popülasyonu iyi durumda.

Yeme İçme

Turunç’ta Ege ve Akdeniz mutfağının en seçkin yemeklerini yiyebilirsiniz. Popüler yöresel yemeklerin yanında balık çeşitleri, yörenin mezeleri, zeytinyağlılar, otlar ve salatalar, çam balı, turunç reçeli ve yüksek kesimlerde yetişen kekik ve adaçayı başta gelmektedir. Turunç sahilinde ve çarşısında çok sayıda güzel restoran bulunmakta.

Özellikle deniz kenarındaki restoranlar akşam yemekleri için ideal. Turunç’ta merkezde ve sahilde çeşitli balık restoranlarında taze balık çeşitlerini, deniz ürünlerini ve popüler zeytinyağlı mezeleri tadabilirsiniz.

Bunların yanısıra fast food, kebap, pide, lahmacun ve gözleme sunan popüler restoranlar da bulunmaktadır. Ayrıca Turunç çarşı içinde ev yemeği yapan restoranlara da uğramanızı tavsiye ederiz.

Yorum Ekle