Blog

Astipalaia

Astipalaia: Kısmen şekli kelebeğe benzediğinden kısmen de karasal güzelliğinden dolayı “Ege’nin Kelebeği” lakabı takılmıştır. Sapa yerlere seyahat etmeyi isteyenler için burası cennetten bir köşe. Ege’nin güneydoğu kıyıları Dodecanese’de (bazılarının aklına geldiği gibi Kiklad değil), tasvirler ve duygularla dolu bir ada vardır. Çoğu kristal saflığında suyu, güneşin yıkadığı kumsalları, tarihi mirası ve misafirperver halkıyla bu beyaz ışık adasında kendini adayarak sonsuza dek yaşamaya devam edebilir.

Astipalaia’da ne yapılır?
‘Astipalaia’
Geleneksel Kiklad horası gibi görünse de aslında bu ada On iki adaya aittir. Ünlü kalesi, Ege’nin görkemli manzaraları, yel değirmenleri ve kireç badanalı evleri olağanüstü bir geleneksel yerleşim şekli oluşturuyor. Yerli halkın kendi lehçelerinde Astropalia olarak adlandırdığı Hora yemek ve eğlence açısından çeşitli seçenekleri sunan, adanın en büyük şehridir.

Tepedeki kale
Tepenin başında, Hora üzerindeki Astypalaia kulelerinin ünlü taş kalesi özel bir cazibe merkezidir. 13. yüzyılda Quirinni ailesi tarafından yaptırılmış bu kale korsanlardan korunmak için inşa edilmiş tipik bir korunaklı bir yerleşim yeriydi. Ancak adanın nüfusu arttıkça evler kalenin sınırlarını aştı ve yamaçlara yayıldı. Günümüzde ise tepenin en uç noktasına ve Pera Gialos limanına kadar sınırları genişledi.

6 Şubat 2019 Genel
About root

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir